Křupaví červíci – pochoutka budoucnosti

Známe to asi všichni – čas od času člověka popadne veliká chuť na nějakou slanou dobrotu. A pokud nejste člověk rozhodnutý jíst jen a pouze zdravě, často se může stát, že tou dobrotou se stane něco trošičku nezdravého. Ať už to jsou smažené chipsy, pražené arašídy, krekry z mouky nebo jiná „hříšná“ pochutina, téměř vždy člověk přinejmenším tuší, že mu to na zdraví nepřidá. A přestože to při rozumné konzumaci není žádné hazardování se životem, je příjemné mít zdravější alternativu – a právě tou jsou skvělí křupaví červíci.

V hlavní roli potemník moučný

Na první pohled většinu lidí z našich luhů a hájů červíci spíše odradí. Ono se není příliš čemu divit – taková larva potemníka moučného nemá v naší kultuře příliš pozitivní konotace. Pokud jej známe, tak především ze staré nebo špatně skladované mouky a pod obecným názvem moučný červ. A to vskutku není dvakrát lákavá reklama. Ale je třeba nenechat se odradit (možná i sebrat odvahu) a vyzkoušet novou věc.

Křupaví červíci jsou totiž cíleně chovaní a specificky krmení červíci, u nichž se nemusíme obávat jejich původu. Hýčkaní jsou na farmě v Blansku na Moravě, kde si v poklidu pochutnávají na stravě z brambor, zeleniny nebo ovesného šrotu. Důležité je také přivádět červíkům čerstvý vzduch, aby jejich růst probíhal ideálním tempem. Hlídat se musí celá řada faktorů – kromě teploty také třeba vlhkost vzduchu, takřka sterilní prostředí a optimální světelnost. To vše zaručuje, že červíci jsou naprosto zdraví a vhodní k dalšímu zpracování pro konzumaci.

Příprava červíků

Před tím, než přijde řada na zpracování červíků do finální (jedlé) podoby, projdou několikadenní pročišťující dietou. Ta zajistí čistotu trávicího ústrojí – poté se navíc chov pečlivě protřídí jen na kvalitní kusy. Na ty čeká lázeň horké vody, která zajistí rychlý a pro červíky bezbolestný odchod do červího ráje. Navíc je také ještě jednou důkladně očistí.

Poslední fází je sušení červíků horkým vzduchem – to zajistí jejich příjemnou křupavost a díky absenci smažení v oleji také výrazně zdravější vlastnosti. Jedná se tak o pochutinu plnou bílkovin (neboli proteinů), kterou si můžeme dát s čistým svědomím.

Jídlo budoucnosti šetrné k přírodě

Z globálního hlediska je na hmyzí potravě důležité především to, že se jedná o extrémně šetrný zdroj potravy. Na rozdíl od chování vepřů a hovězího dobytka nezatěžují červíci planetu zplodinami jako je oxid uhličitý nebo metan. V současnosti se uvádí, že chov hovězího dobytka tvoří 60% ekologické zátěže v rámci živočišné výroby. Pokud by došlo alespoň k částečné náhradě hmyzí potravou, planetě by se znatelně ulevilo. A my doufáme, že tento trend bude jen a jen posilovat a z jedlého hmyzu se stane běžná součást jídelníčku spousty z nás.

Chuť podobná krevetám a plno proteinů

Hmyz je blízký příbuzný korýšů, jejichž zástupci jako humři nebo krevety jsou vyhlášenou lahůdkou. V některých ohledech je hmyz možná ještě lahodnější! Červíci jsou příjemně křupaví, nejsou smažení, neobsahují cukr, laktózu ani lepek. Nenajdete v nich ani antibiotika, ani pozůstatky chemických konzervantů, umělá barviva či zvýrazňovače chuti.

Zajímavý také pro mnohé může být fakt, že červíci obsahují více bílkovin než to nejlepší hovězí maso. Oproti němu je také jisté, že nepřišli do styku s hormony nebo – jak už bylo zmíněno – s antibiotiky. Kromě bílkovin se ale v červících skrývá spousta dalších prospěšných látek – mimo jiné třeba železo a zinek.

Jak si červíky vychutnat

Patrně nejjednodušším způsobem, jak si červíky užít, je myslet na ně jako na náhradu chipsů, arašídů nebo jiných tradičních snacků. Díky tomu se dnes červíci stávají oblíbenými také v barech, hospodách a na firemních akcích.

Ovšem to pravé kouzlo červíků objevíte, pokud je začnete zapojovat do přípravy teplých i studených pokrmů. Můžete je zkusit nasypat na chléb s vaší oblíbenou pomazánkou, přidat je jako finální ozdůbku na krémové rizoto nebo jimi vylepšit klasickou pizzu.

Fantazii se v tomto ohledu meze určitě nekladou a díky tomu, že jsou červíci v naší gastronomii poměrně žhavou novinkou, je příležitost objevovat nové věci obrovská. Pokud máte tip na nějaké obvyklé či neobvyklé využití červíků, můžete se o ně s námi podělit v komentářích – budeme rádi. A pokud jste na červíky dostali chuť, v nabídce máme hned několik příchutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *